Krzyżacy Rock-Opera

Fani muzyki rockowej mogli 30 grudnia ubiegłego roku zobaczyć prapremierę rock-opery opartej ma motywach „Krzyżaków”. Rock-opera nie jest może najwierniejszą adaptacją powieści, skupia się w większości na wątkach losów Juranda ze Spychowa oraz romantycznych relacjach Zbyszka z Bogdańca i Danuśki, córki Juranda. Jednak nie o wierność w niej chodzi, a o snucie opowieści w rytm dynamicznej i często bardzo mrocznej muzyki rockowej.
Podczas czwartkowego koncertu w warszawskiej Sali Kongresowej można było zobaczyć wielu znanych wokalistów rockowych oraz aktorów. W rolę króla Jagiełły wcielił się Artur Gadowski (wokalista grupy IRA), partie Juranda za Spychowa zaśpiewał Maciek Balcar (na co dzień wokalista zespołu Dżem). Rolę Zbyszka z Bogańca zagrał Maciej Silski (zwycięzca Idola), a rolę Danuśki Olga Szomańska (znana z m. in. z Tu Es Petrus Piotra Rubika). Na scenie można było także zobaczyć Pawła Kukiza (Konrad von Jungingen), Katarzynę Jamróz (księżna Anna Danuta), Jacka Lenartowicza (Maćko z Bogańca), Jana Jangę Tomaszewskiego (Zygfryd de Löwe) oraz reżysera spektaklu Marcina Kołaczkowskiego (Kuno von Lichtenstein). Za libretto „Krzyżaków” odpowiedzialny jest Jacek Korczakowski, a muzykę skomponował Hadrian Filip Tabęcki.
Ci, którzy spodziewali się kostiumowej inscenizacji „Krzyżaków”, mogli poczuć się zawiedzeni tym, co zobaczyli podczas widowiska w Sali Kongresowej. Zamiast zbroi i średniowiecznych strojów, wokaliści i aktorzy występowali we współczesnych ubraniach. Macko z Bogdańca wyglądał naprawdę uroczo z irokezem. Scenografię wydarzeń stanowiła jedynie prosta instalacja, na szczycie której ulokowano muzyków. Na telebimach prezentowano cześć rozgrywanych na scenie wydarzeń oraz komiksy ilustrujące poszczególne sceny.
Od strony muzycznej widowisko „Krzyżacy” mogło się podobać. Autorzy zachowali proporcje pomiędzy delikatnymi, balladowymi brzmieniami, a cięższą stroną rocka. Wielbicielom tej drugiej mógł się podobać zwłaszcza drugi akt, w którym muzyka czasem zbliżała się do klimatów takich formacji jak Black Sabbath. Wokaliści znakomicie wykonywali swoje partie, nawet ci, który nie mieli dotąd do czynienia z rockową stylizacją. Szczególnie uznanie należy się Maciejowi Balcarowi i Janowi Jandze Tomaszewskiemu, którzy znakomicie oddawali emocje obecne w śpiewanych przez siebie utworach.

„Krzyżacy” w rockowej wersji wypadli bardzo obiecująco. Ciekawa strona muzyczna, dobre wykonanie i oryginalna interpretacja wizualna stworzyły spójne widowisko. Pozostaje tylko czekać na płytowe wydanie „Krzyżaków”. A od wiosny podobno ruszają kolejne przedstawienia. Czy w tej samej obsadzie? Zobaczymy…

W najbliższą środę opowiem coś jeszcze i zagram trzy utwory z tego spektaklu.

Zapraszam od 20. do 22., Radio Bemowo FM – nas słucha się lepiej. 

Poprzedni wpis
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: