Mystery "One Among the Living"

Kanadyjska grupa Mystery powstała w 1986 z inicjatywy multiinstrumentalisty Michela St-Pere’a. Jest on kompozytorem większości utworów zespołu oraz autorem tekstów. W 1992 roku grupa wydała swój debiutancki album zatytułowany po prostu „Mystery”. Muzyka na nim zamieszczona bliska była stylistyce prezentowanej przez takie zespoły jak Styx i Asia. Muzyka zespołu ewoluowała w kierunku zbliżonym do dokonań kanadyjskiej legendy prog-rocka grupy Rush. Jednak na wydanej w 2010 roku „One Among the Living”, szóstej studyjnej płycie formacji, można zauważyć pewne wpływu stylistyki zespołu Yes. Wszak Benoît David (wokalista Mystery) zastąpił, na krótko, Jona Andersona w roli wokalisty tego legendarnego zespołu.

Muzyka zamieszczona na „One Among the Living” to najwyższej próby rock progresywny. Muzycy stworzyli fantastyczne kompozycje, które nie pozwalają oderwać się od tego krążka. Najciekawszym fragmentem tej płyty jest bez wątpienia epicki sześcioczęściowy utwór Through Different Eyes. Zespół po mistrzowsku buduje w nim napięcie, zmienia nastroje, pozwala zanurzyć się w pięknej, czasem smutnej atmosferze kompozycji. Gdzieś w tle słychać echa Close to the Edge zespołu Yes.

Pozostałe kompozycje zamieszczone na „One Among the Living” nie odbiegają poziomem od centralnego momentu płyty. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na znakomitą kompozycję Wolf, która otwiera album, a także na utwory takie jak Kameleon Man, Sailing on a Wing czy tytułową One Among the Living. Płyta, której nie można nie znać.

Utwory
1. Among the Living (1:13)
2. Wolf (5:53)
3. Between Love and Hate (5:53)
4. Till the Truth Comes Out (9:25)
5. Kameleon Man (5:01)
6. Through Different Eyes
i) When Sorrow Turns to Pain (3:56)
ii) Apocalyptic Visions of Paradise (1:48)
iii) So Far Away (5:51)
iv) The Point of No Return (2:21)
v) The Silent Scream (5:57)
vi) Dancing With Butterflies (2:42)
7. One Among the Living (6:27)
8. The Falling Man (7:39)
9. Sailing on a Wing (4:55)
Reklama
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: